سوالات متداول

 


سوالات مرتبط با PRK ليزك و فيمتو ليزك وفيمتو سمايل

آیا اعمال جراحی که برای اصلاح عیوب انکساری انجام می شود تأثیری روی پرده چشم که در افراد نزدیک بین نازک است دارد ؟
خير، تأثیری روی نازک شدن شبکیه ندارد. به عبارت دیگر این عمل ها شبکیه را نه نازک تر و نه ضخیم تر می کنند. لازم است بیماران اطلاع داشته باشند علی رغم اینکه ممکن است با انجام یکی از این اعمال از شر عینک راحت شوند ولی مشکل سایر قسمت های چشم از جمله شبکیه به قوت خود باقی است و در صورتیکه علایمی مانند دیدن جرقه و با مگس پران هایی که بطور ناگهانی ایجاد می شوند پدیدار شود، بلافاصله باید به چشم پزشک مراجعه کنند تا معاینات کاملی از ته چشم به عمل آید.

بلی. چنان چه ضخامت قرنیه شما مناسب باشد می توانید 3 ماه بعد از عمل اول باقیمانده شماره چشم را با عمل مجدد اصلاح کنید. عوارض عمل مجدد مشابه عمل اول است و برای بیمار خطر بیشتری نسبت به آن ندارد. البته مواردی وجود دارد که علی رغم باقی ماندن شماره چشم بیمار از دید خود راضی می باشد و صرفاً به قصد صفر کردن شماره چشم تقاضای عمل مجدد را دارد، بدیهی است در اینگونه موارد عمل مجدد علمی و منطقی نمی باشد.

برحسب شماره چشم در صد کمی از بیماران دچار برگشت شماره چشم (البته نه به میزان قبل از عمل) می شوند که عمدتا" کمتر از 5% موارد را شامل می شوند. چنانچه شماره چشم کم باشد 6 هفته تا 3 ماه بعد از عمل نتیجه ثابت خواهد شد. لازم است بدانیم که لیزر قادر نیست جلوی پیشرفت شماره چشم را بگیرد و پس از عمل نیز میزان نزديك بيني یا نمره عینک این افراد هر چند سال تغییر خواهد کرد که این تغییر را نبایستی به حساب کاهش اثر لیزر و یا برگشت بیماری تلقی نمود.

حداقل سن برای انجام این اعمال جراحی 18 سال تمام بوده و لازم است در یکسال اخیر تغییر محسوسی در شماره عینک فرد رخ نداده باشد.
سن حداکثری برای این اعمال وجود ندارد و تا زمانی که برای چشم بیماری خاص مانند آب مروارید یا آب سیاه یا بیماری های دیگری که مانع این عمل باشند بوجود نیامده است می‏ توان این عمل را انجام داد. اما باید دانست که بعد از سن 40 سالگی اگر این اعمال جراحی انجام شود فرد جهت مطالعه حتما" به عینک نیاز خواهد داشت.

بلی، اما بهتر است که استفاده از آن به 3 ماه بعد از عمل موکول شود.

به علت تغییرات هورمونی که در بدن مادر در زمان حاملگی ایجاد می‌‏شود می‏ تواند تاثیراتی بر روند ترمیم پس از عمل داشته باشد که نتایج بعد از عمل را مختصری تحت تاثیر خود قرار ميدهد. بنابراین بهتر است در حاملگی يا دوران شيردهي این اعمال انجام نشود.

خیر. کلیه اعمال جراحی چشم بعد از این گونه عمل های جراحی قابل انجام هستند.

میزان عیب انکساری، شغل، فعالیتهای ورزشی و تفریحی، سن و انتظار شخصی شما تعیین می کند که آیا شما کاندید مناسبی برای جراحی هستید یا خیر.
شما بایستی انتظاری واقع‏گرایانه داشته باشید و بدانید که جراحی همیشه نتیجه ایده‏ آل نخواهد داشت.
تراشیدن یک قطعه پلاستیک یا شیشه به منظور ساختن عینک یا لنز تماسی بسیار آسان تر و دقیق تر از شکل دادن یک بافت زنده مانند قرنیه است.
در اغلب بیماران حدود 90% یا بیشتر احتمال به دست آوردن دید طبیعی یا نزدیک به طبیعی وجود دارد. 
ليزيك از پيرچشمي جلوگيري نميكند و اكثر افراد بعد از سن ٤٥-٤٠ سالگي براي مطالعه يا كارهاي نزديك احتياج به عينك دارند.

معیارهای عمل عبارتند از:
 • حداقل سن 18 سال
 • عدم تغییر قابل توجه نمره عینک در یکسال گذشته
 • نزديك بيني 1- تا 8- دیوپتر
 • آستیگماتیسم 0.5-6
 • عدم وجود كراتوكونوس يا قوز قرنيه
 • عدم وجود بیماری های عمومی مثل بيماريهاي روماتيسمي
 • عدم وجود بیماری های دیگر چشمی
 • عدم وجود گلوكوم
 • داشتن انتظارات واقعی از قابلیت و توانایی‏ های عمل  به منظور مشخص نمودن امکان عمل جراحی لازم است معاینه و مشاوره شوید

بلی، مطالعات نشان داده است نتیجه عمل جراحی در صورتی که دو چشم در یک جلسه عمل شوند یا اینکه هر چشم در یک جلسه تحت عمل جراحی قرار گیرد، یکسان خواهد بود. اغلب بیماران درمی‏ یابند که راحت تر است هردو چشم یک جا عمل شود. 

در مورد عمل لیزیک، فردای عمل جراحی در صورتی که دید شما اجازه بدهد می توانید به کارهای روزمره برگردید. در مورد PRK سه تا پنج روز پس از عمل این امکان فراهم می آید.

روزهای نخست باید از مالش پلک ها با دست خودداری کنید. تا 3 هفته استخر و سونا نروید. استحمام از روز دوم بعد از لیزیک و پس از ترمیم اپی تلیوم در PRKمانعی ندارد. از آرایش دور چشم در هفته اول پس از عمل اجتناب کنید.

خیر، با استفاده از قطره‏ های بی‏ حسی، عمل جراحی بدون درد انجام می‏ شود. پس از عمل لیزیک، تا چند ساعت احساس سوزش و جسم خارجی و اشک ریزش وجود دارد، اما معمولا" نیازی به داروی ضد درد نیست و اغلب روز بعد از عمل می‏ توان به کار روزانه بازگشت. اما درد پس از عمل PRKبیشتر است، که از داروهای ضد درد قوی تر استفاده می‌شود.

زمان عمل لیزیک حدود ده دقیقه است. مدت زمان عمل PRK کمتر از مدت عمل لیزیک می‏ باشد.


سوالات مرتبط با پيوند قرنيه

 • صدمه ديدن قرنيه بعلت ضربه
 • قوز قرنيه
 • ورم قرنيه بعد از عمل اب مرواريد
 • اثار بجا مانده از عفونت‌هاي قبلي قرنيه مثل تبخال قرنيه

 • پيوند كامل قرنيه
 • پيوند لايه خارجي قرنيه يا DALK
 • پيوند لايه داخلي قرنيه يا DEMEK و DSAEK

 1. روز هاي اول بعد از پيوند معاينات روزانه توسط پزشك لازم است.
 2. عدم شستشوي صورت ١-٢هفته اول.
 3. استفاده از محافظ چشمي در بيداري مثل عينك افتابي و در خواب شيلد چشمي حداقل براي يك ماه.
 4. عدم زورزدن و بار سنگين برداشتن.
 5. استفاده منظم داروهاي چشمي.
 6. معمولا داروها تا ماهها و گاهي چند سال ادامه مي يابد.
 7. مراجعه منظم در ماههاي اول بصورت ماهانه و سپس هر ٢-٣ماه كه به تدريج فواصل معاينات بيشتر ميشود جهت بررسي قرنيه،فشارچشم و وضعيت بخيه ها.

مراجعه اورژانسي درموارد زير

 • تاري ديد
 • درد يا احساس جسم خارجي
 • قرمزي چشم
 • ترس از نور

علائم ذكر شده ممكن است نشانه پس زدن پيوند باشند ودر صورت مراجعه سريع قابل برگشت و در غير اينصورت منجر به ازبين رفتن شفافيت دائمي قرنيه ميشود.

بينايي بيمار بعد از عمل پيوند بصورت تدريجي و معمولا بعد از كشيدن بخيه هاي انتخابي بهبود مي يابدسوالات متداول با آب مرواريد

آب مروارید ناشی از افزایش سن، شایع ترین نوع آب مروارید است.
 • تار شدن یا محو شدن بینایی از علائم آب مروارید می باشد.
 • حساس شدن به روشنایی: درخشندگی زیاد نور اتومبیل‌ها در شب، خیرگی و پخش نور چراغ‌ها و نور آفتاب، دیدن هاله اطراف چراغ‌ها
 • از علایم آب مروارید می توان به کم رنگ شدن یا محو شدن رنگ‌ها اشاره نمود.
 • دید کم در شب نشانه ای از بیماری آب مروارید می باشد.
 • دو بینی یا چند بینی (که با افزایش شدت آب مروارید وضعیت بدتر می‌شود).
 • از علائم آب مروارید می توان افزایش دید نزدیک، تغییر مداوم شماره عینک و یا لنز تماسی را نام برد.
 • این علائم می‌تواند ناشی از سایر بیماری‌های چشمی نیز باشند، پس اگر دچار هر یک از این علائم شدید حتما به چشم پزشک مراجعه کنید.

یکی از راههای تشخیص بیماری آب مروارید اندازه گیری قدرت بینایی است
تشخیص آب مروارید با مشاهده عدسی کدر شده توسط دستگاه‌های چشم پزشکی صورت می پذیرد. 
برای تشخیص صحیح آب مروارید، معایناتی که توسط چشم پزشک انجام می‌شود شامل موارد زیر است:
√ گشاد کردن مردمک که با مصرف قطره‌های چشمی صورت می‌گیرد و به چشم پزشک اجازه می‌دهد تا تمام قسمت‌های عدسی و شبکیه را کاملا معاینه کند و بتواند بیماری آب مروارید را تشخیص دهد.
√ همچنین چشم پزشک ممکن است معاینات دیگری برای بررسی سلامت سایر اجزای چشم نیز انجام دهد.
با تاخیر در درمان آب مروارید و عمل جراحی به تدریج بینایی فرد کاهش می یابد
تنها راه درمان آب مروارید جراحی است. به هر حال چنانچه علائم آب مروارید خفیف باشد تغییر نمره عینک ممکن است موقتا مشکلات شما را حل نماید. هیچگونه دارو، روش تغذیه، ورزش یا وسائل نوری وجود ندارد که باعث درمان یا جلوگیری از آب مروارید شوند.
دوری از نور خورشید ممکن است به جلوگیری یا کند شدن پیشرفت آب مروارید کمک کند. عینک‌های آفتابی که نور ماورا بنفش را جذب می کنند یا عینک‌های طبی با یک پوشش ضد اشعه ماورا بنفش باعث حفاظت چشم می‌شوند.
با تاخیر در درمان آب مروارید و عمل جراحی به تدریج بینایی فرد کاهش یافته، به طوری که در حد شمارش انگشتان و یا حتی فقط درک نور خواهد رسید. این مرحله در تعداد کمی از بیماران ممکن است به افزایش فشار داخل چشم (آب سیاه) منجر شود و در نتیجه نیاز به جراحی اورژانس پیدا می‌کند که عوارض و خطرات آن بیشتر از جراحی معمولی است.
بنابراین در صورتی که تشخیص آب مروارید داده شود اما به عللی جراحی آن امکان پذیر نباشد، بیمار باید تحت نظر چشم پزشک قرار گیرد تا به مرحله اورژانس نرسد.

بین سنین ۶۵ تا ۷۴ سالگی، ۵۰ درصد افراد به بیماری آب مروارید مبتلا می شوند.
افراد بالای٤٠ سال در معرض مشکلات بینایی زیادی هستند و سالی یکبار باید مورد معاینات کامل چشمی قرار بگیرید. این معاینات امکان تشخیص علائم بیماری‌های آب مروارید، آب سیاه، مشکلات نقطه حساس بینایی ناشی از سن و سایر اختلالات بینایی را به پزشک می‌دهد.

 پیشگیری
عوامل ایجاد کننده آب مروارید مشخص نیست، اما پزشکان معتقدند با رعایت موارد زیر می­توان خطر ابتلا به آب مروارید را کاهش داد:

 • به طور مرتب برای معاینه چشم مراجعه نمایید.معاینه چشم به تشخیص آب مروارید و سایر مشکلات چشمی در مراحل اولیه کمک می­کند. در مورد فواصل زمانی بین معاینات چشم با پزشک مشورت نمایید.
 • سیگار نکشید.برای ترک سیگار از پزشک­تان کمک بگیرید. درمان دارویی، مشاوره و استراتژی­های دیگری برای کمک به شما وجود دارد.
 • از عینک آفتابی استفاده نمایید. نور فرابنفش خورشید به بروز آب مروارید کمک می­کند. در خارج از فضاهای بسته برای محافظت در برابر اشعه فرابنفش از عینک آفتابی استفاده کنید.سایر مشکلات پزشکی خود را درمان نمایید.در صورت ابتلا به دیابت یا سایر بیماری­ها، برنامه درمانی خود را پیگیری نمایید زیرا ممکن است خطر ابتلا به آب مروارید را افزایش دهد.
 • وزن ایده ­آل خود را حفظ کنید.در صورتی که وزن کنونی شما وزن مناسب بدن­تان می­باشد، با انجام تمرینات ورزشی روزانه آن را حفظ کنید. اگر دچار اضافه وزن یا چاقی هستید، با کاهش کالری دریافتی و افزایش میزان فعالیت روزانه­تان به تدریج آن را کاهش دهید.
 • رژیم سالم حاوی میوه و سبزیجات فراوان داشته باشید.برای دریافت ویتامین­ها و مواد غذایی لازم از میوه و سبزیجات فراوان در رژیم غذایی­تان استفاده نمایید. میوه و سبزیجات سرشار از آنتی­اکسیدان­هاست که مانع آسیب رسیدن به عدسی چشم می­شود. تحقیقات نشان نداده است که مصرف قرص آنتی­اکسیدان می­تواند از آب مروارید پیشگیری نماید. اما ثابت شده است که مصرف میوه و سبزیجات برای سلامتی مفید بوده و راه مطمئنی برای افزایش میزان ویتامین در رژیم غذایی می­باشد

در مورد اینکه جراحی برای شما مناسب است یا خیر با پزشک­تان مشورت نمایید. اغلب چشم­ پزشکان زمانی جراحی آب مروارید را توصیه می­‌کنند که زندگی فرد را تحت تاثیر قرار داده یا فعالیت­های معمولی زندگی فرد مانند خواندن یا رانندگی در شب را دچار اختلال نماید.
تصمیم ­گیری در مورد زمان جراحی آب مروارید به بیمار و پزشک بستگی دارد.
اگر الان تصمیم ندارید که تحت جراحی آب مروارید قرار بگیرید، ممکن است پزشک جلساتی برای معاینه دوره­ای برای­تان در نظر بگیرد تا رشد آب مروارید را چک کند. تعداد دفعاتی که پزشک برای معاینه در نظر می­گیرد به وضعیت فرد بستگی دارد.

جراحی آب مروارید شامل درآوردن عدسی تیره و کاشت عدسی پلاستیکی به جای آن می­باشد. عدسی جایگزین در همان محل عدسی طبیعی قرار می­گیرد و به جزئی از چشم شما تبدیل می­شود.
در برخی از افراد سایر مشکلات چشمی مانع استفاده از لنزهای جایگزین می­شود. در این شرایط، پس از درآوردن آب مروارید دید با عینک یا لنز طبی اصلاح می ­شود.
جراحی معمولا بر روی یک چشم انجام می­شود و بین زمان دو جراحی معمولا چند هفته فاصله می­باشد. این جراحی معمولا به صورت سرپایی انجام می­ شود یعنی نیازی نیست که پس از جراحی در بیمارستان بمانید. در طول جراحی پزشک با استفاده از قطره بيحسي چشم فرد را بی حس می­کند و فرد در طول این فرآیند بیدار است و با برس كوچك و بدون بخيه انجام ميشود و حدود ١٠-١٥دقيقه زمان مي برد
در مواردي كه عمل اب مرواريد به تاخير انداخته مي شود و اصطلاحا لنز سفت و سخت ميشود عمل جراحي با بيهوشي كامل و با برش بزرگتر انجام ميشود و لازم است قرنيه بخيه زده شود
جراحی آب مروارید معمولا ایمن است اما خطر عفونت به ميزان بسيار كم وجود دارد.

ذكر اين نكته ضروري است كه درمان‌هاي سنتي و استفاده از سرمه يا ابليمو و عسل هيچ نقشي در درمان اب مرواريد ندارد.