تفاوت بين ليزيك يافمتو ليزيك و PRK

لیزیک (فمتو ليزيك)چیست؟

لیزیک  عمل جراحی لیزری است كه عيوب انكساري شامل نزديك بيني،دوربيني و استيگماتيسم را اصلاح مي کند. در این فرم عمل بهبود دید سریع بوده و ناراحتی‏ های پس از عمل کمتر می‏ شود. در این عمل در ابتدا یک لایه با ضخامت حدودا120میکرون با ليزر از سطح قرنیه برداشته می ‏شود و سپس توسط لیزر اکسایمر که با کامپیوتر کنترل می ‏شود تراش قرنیه در زير اين لايه متناسب با شماره عینک صورت می‏ گيرد
 
استفاده از دستگاه فمتو سبب ميشود لايه اي كه برداشته ميشود منطم و با ضخامت دلخواه باشد و نتايج دقيق تري را به دنبال داشته باشد كه به ان فمتو ليزيك گفته ميشود
 

PRK چیست؟

اين روش كه بصورت غلط مصطلح ممكن است ليزيك نيز گفته شود درماني معمول براي اصلاح عيوب انكساري با ليزر است.
بعد از بي حس كردن قرنيه با قطره و برداشتن اپيتليوم قرنيه كه سطحي ترين لايه قرنيه است با استفاده از ليزر اگسايمر نمره عينك روي قرنيه تراشيده مي شود.
بعد از عمل لنز تماسي پانسمان روي قرنيه گذاشته ميشود وتا ترميم كامل اپي تليوم روي چشم باقي مي ماند و بعد از اين مدت كه معمولا كمتر از يكهفته است لنز توسط پزشك برداشته مي شود.
 
زمان عمل جراحی چقدر است؟
زمان عمل لیزیک حدود ده دقیقه است. مدت زمان عمل PRK کمتر از مدت عمل لیزیک می‏ باشد.
 
آیا عمل جراحی درد دارد؟
خیر، با استفاده از قطره‏ های بی‏ حسی، عمل جراحی بدون درد انجام می‏ شود. پس از عمل لیزیک، تا چند ساعت احساس سوزش و جسم خارجی و اشک ریزش وجود دارد، اما معمولا" نیازی به داروی ضد درد نیست و اغلب روز بعد از عمل می‏ توان به کار روزانه بازگشت. اما درد پس از عمل PRKبیشتر است، که از داروهای ضد درد قوی تر استفاده می‌شود.
 
محدودیت‏ های پس از عمل جراحی چیست؟
روزهای نخست باید از مالش پلک ها با دست خودداری کنید. تا 3 هفته استخر و سونا نروید. استحمام از روز دوم بعد از لیزیک و پس از ترمیم اپی تلیوم در PRKمانعی ندارد. از آرایش دور چشم در هفته اول پس از عمل اجتناب کنید.
 
چه موقع می‏ توان به کارهای روزمره بازگشت؟
در مورد عمل لیزیک، فردای عمل جراحی در صورتی که دید شما اجازه بدهد می توانید به کارهای روزمره برگردید. در مورد PRK سه تا پنج روز پس از عمل این امکان فراهم می آید.
 
آیا می توان دو چشم را با هم عمل کرد؟
بلی، مطالعات نشان داده است نتیجه عمل جراحی در صورتی که دو چشم در یک جلسه عمل شوند یا اینکه هر چشم در یک جلسه تحت عمل جراحی قرار گیرد، یکسان خواهد بود. اغلب بیماران درمی‏ یابند که راحت تر است هردو چشم یک جا عمل شود. 
 
در چه صورتی من کاندید مناسبی برای عمل لیزیک می‏ باشم؟
معیارهای عمل عبارتند از:
  • حداقل سن 18 سال
  • عدم تغییر قابل توجه نمره عینک در یکسال گذشته
  • نزديك بيني 1- تا 8- دیوپتر
  • آستیگماتیسم 0.5-6
  • عدم وجود كراتوكونوس يا قوز قرنيه
  • عدم وجود بیماری های عمومی مثل بيماريهاي روماتيسمي
  • عدم وجود بیماری های دیگر چشمی
  • عدم وجود گلوكوم
  • داشتن انتظارات واقعی از قابلیت و توانایی‏ های عمل به منظور مشخص نمودن امکان عمل جراحی،لازم است معاینه و مشاوره شوید. 
 
 آیا اعمال جراحی تصحیح دید برای من مناسب است؟
میزان عیب انکساری، شغل، فعالیتهای ورزشی و تفریحی، سن و انتظار شخصی شما تعیین می کند که آیا شما کاندید مناسبی برای جراحی هستید یا خیر. شما بایستی انتظاری واقع‏گرایانه داشته باشید و بدانید که جراحی همیشه نتیجه ایده‏ آل نخواهد داشت. تراشیدن یک قطعه پلاستیک یا شیشه به منظور ساختن عینک یا لنز تماسی بسیار آسان تر و دقیق تر از شکل دادن یک بافت زنده مانند قرنیه است. در اغلب بیماران حدود 90% یا بیشتر احتمال به دست آوردن دید طبیعی یا نزدیک به طبیعی وجود دارد. 
ليزيك از پيرچشمي جلوگيري نميكند و اكثر افراد بعد از سن ٤٥-٤٠سالگي براي مطالعه يا كارهاي نزديك احتياج به عينك دارند
 
آیا عمل لیزر و لیزیک برای انجام اعمال جراحی بعدی که ممکن است برای چشم ضرورت یابد، مانعی ایجاد می‏ کند؟
خیر. کلیه اعمال جراحی چشم بعد از این گونه عمل های جراحی قابل انجام هستند. 
 
 
آیا انجام اعمال جراحی لیزر و لیزیک در هنگام حاملگی يا شيردهي مجاز می‏ باشد؟
به علت تغییرات هورمونی که در بدن مادر در زمان حاملگی ایجاد می ‏شود می‏ تواند تاثیراتی بر روند ترمیم پس از عمل داشته باشد که نتایج بعد از عمل را مختصری تحت تاثیر خود قرار ميدهد. بنابراین بهتر است در حاملگی يا دوران شيردهي این اعمال انجام نشود. 
 
 

لیزر (PRK) یا لیزیک؟

انتخاب نوع عمل بسته به نمره چشم، وضعیت توپوگرافی ،ضخامت قرنیه و فعاليتهاي بيمار مثل حركات ورزشي سنگين دارد 
 
موفقیت نهایی دراكثر موارد در هر دو نوع این عمل که بعد از 2 تا 3 ماه حاصل می‏ شود یکسان می‏ باشد،اما در بعضي موارد مثل اصلاح استيگماتسم يا دوربيني فمتو ليزيك ارجح است.
 
آیا می توان بعد از عمل لیزر و لیزیک، از لنز تماسی رنگی و معمولی استفاده کرد؟
بلی، اما بهتر است که استفاده از آن به 3 ماه بعد از عمل موکول شود. 
 
سن مناسب لیزر و لیزیک چیست؟
حداقل سن برای انجام این اعمال جراحی 18 سال تمام بوده و لازم است در یکسال اخیر تغییر محسوسی در شماره عینک فرد رخ نداده باشد. سن حداکثری برای این اعمال وجود ندارد و تا زمانی که برای چشم بیماری خاص مانند آب مروارید یا آب سیاه یا بیماری های دیگری که مانع این عمل باشند بوجود نیامده است می‏ توان این عمل را انجام داد. اما باید دانست که بعد از سن 40 سالگی اگر این اعمال جراحی انجام شود فرد جهت مطالعه حتما" به عینک نیاز خواهد داشت.
 
آیا پس از عمل لیزیک احتمال برگشت شماره چشم وجود دارد؟
برحسب شماره چشم در صد کمی از بیماران دچار برگشت شماره چشم (البته نه به میزان قبل از عمل) می شوند که عمدتا" کمتر از 5% موارد را شامل می شوند. چنانچه شماره چشم کم باشد 6 هفته تا 3 ماه بعد از عمل نتیجه ثابت خواهد شد . لازم است بدانیم که لیزر قادر نیست جلوی پیشرفت شماره چشم را بگیرد و پس از عمل نیز میزان نزديك بيني یا نمره عینک این افراد هر چند سال تغییر خواهد کرد که این تغییر را نبایستی به حساب کاهش اثر لیزر و یا برگشت بیماری تلقی نمود.
 
اگر پس از عمل لیزری 1 شماره یا بیشتر از نمره عینک باقی بماند امکان عمل مجدد وجود دارد؟
بلی. چنان چه ضخامت قرنیه شما مناسب باشد می توانید 3 ماه بعد از عمل اول باقیمانده شماره چشم را با عمل مجدد اصلاح کنید. عوارض عمل مجدد مشابه عمل اول است و برای بیمار خطر بیشتری نسبت به آن ندارد. البته مواردی وجود دارد که علی رغم باقی ماندن شماره چشم بیمار از دید خود راضی می باشد و صرفاً به قصد صفر کردن شماره چشم تقاضای عمل مجدد را دارد، بدیهی است در اینگونه موارد عمل مجدد علمی و منطقی نمی باشد. 
 
آیا اعمال جراحی که برای اصلاح عیوب انکساری انجام می شود تأثیری روی پرده چشم که در افراد نزدیک بین نازک است دارد ؟
خير، تأثیری روی نازک شدن شبکیه ندارد. به عبارت دیگر این عمل ها شبکیه را نه نازک تر و نه ضخیم تر می کنند. لازم است بیماران اطلاع داشته باشند علی رغم اینکه ممکن است با انجام یکی از این اعمال از شر عینک راحت شوند ولی مشکل سایر قسمت های چشم از جمله شبکیه به قوت خود باقی است و در صورتیکه علایمی مانند دیدن جرقه و با مگس پران هایی که بطور ناگهانی ایجاد می شوند پدیدار شود، بلافاصله باید به چشم پزشک مراجعه کنند تا معاینات کاملی از ته چشم به عمل آید.