آب مرواريد

یکی از بیماری های چشمی است که می تواند به دلایل افزایش سن ،ضربه،مصرف كورتن و یا اثرات ناشی از پرتوهایی مانند پرتوهای ماورای بنفش باشد.

آب مروارید چیست؟
آب مروارید یا cataract نوعی بیماری چشمي است که با تار شدن عدسی چشم آغاز شده و با افزایش تیرگی و کدر شدن عدسی، بینایی چشم مختل می‌شود.

سن شیوع آب مروارید
بین سنین ۶۵ تا ۷۴ سالگی، ۵۰ درصد و افراد بالای ۷۵ سال، ۷۰ درصد به بیماری آب مروارید مبتلا می شوند اما بیماری آب مروارید می تواند از ۳۵ سالگی به بعد هم شروع شود و يا مادرزادي باشد.

علائم آب مروارید چیست؟
آب مروارید ناشی از افزایش سن، شایع ترین نوع آب مروارید است.

شایع‌ترین علائم بیماری آب مروارید عبارت اند از:

 • تار شدن یا محو شدن بینایی از علائم آب مروارید می باشد.
 • حساس شدن به روشنایی: درخشندگی زیاد نور اتومبیل‌ها در شب، خیرگی و پخش نور چراغ‌ها و نور آفتاب، دیدن هاله اطراف چراغ‌ها
  از علایم آب مروارید می توان به کم رنگ شدن یا محو شدن رنگ‌ها اشاره نمود.
 • دید کم در شب نشانه ای از بیماری آب مروارید می باشد.
 • دو بینی یا چند بینی (که با افزایش شدت آب مروارید وضعیت بدتر می‌شود).
 • از علائم آب مروارید می توان افزایش دید نزدیک، تغییر مداوم شماره عینک و یا لنز تماسی را نام برد. این علائم می‌تواند ناشی از سایر بیماری‌های چشمی نیز باشند، پس اگر دچار هر یک از این علائم شدید حتما به چشم پزشک مراجعه کنید.

چگونه آب مروارید تشخیص داده می‌شود؟
یکی از راههای تشخیص بیماری آب مروارید اندازه گیری قدرت بینایی است.
تشخیص آب مروارید با مشاهده عدسی کدر شده توسط دستگاه‌های چشم پزشکی صورت می پذیرد.
برای تشخیص صحیح آب مروارید، معایناتی که توسط چشم پزشک انجام می‌شود شامل موارد زیر است:

√ گشاد کردن مردمک که با مصرف قطره‌های چشمی صورت می‌گیرد و به چشم پزشک اجازه می‌دهد تا تمام قسمت‌های عدسی و شبکیه را کاملا معاینه کند و بتواند بیماری آب مروارید را تشخیص دهد.
√ همچنین چشم پزشک ممکن است معاینات دیگری برای بررسی سلامت سایر اجزای چشم نیز انجام دهد.

آب مروارید چگونه درمان می شود؟
با تاخیر در درمان آب مروارید و عمل جراحی به تدریج بینایی فرد کاهش می یابد.
تنها راه درمان آب مروارید جراحی است. به هر حال چنانچه علائم آب مروارید خفیف باشد تغییر نمره عینک ممکن است موقتا مشکلات شما را حل نماید. هیچگونه دارو، روش تغذیه، ورزش یا وسائل نوری وجود ندارد که باعث درمان یا جلوگیری از آب مروارید شوند.
دوری از نور خورشید ممکن است به جلوگیری یا کند شدن پیشرفت آب مروارید کمک کند. عینکهای آفتابی که نور ماورا بنفش را جذب می کنند یا عینکهای طبی با یک پوشش ضد اشعه ماورا بنفش باعث حفاظت چشم می شوند.

اگر آب مروارید عمل نشود، چه اتفاقی می افتد؟
با تاخیر در درمان آب مروارید و عمل جراحی به تدریج بینایی فرد کاهش یافته، به طوری که در حد شمارش انگشتان و یا حتی فقط درک نور خواهد رسید. این مرحله در تعداد کمی از بیماران ممکن است به افزایش فشار داخل چشم (آب سیاه) منجر شود و در نتیجه نیاز به جراحی اورژانس پیدا می کند که عوارض و خطرات آن بیشتر از جراحی معمولی است.
بنابراین در صورتی که تشخیص آب مروارید داده شود اما به عللی جراحی آن امکان پذیر نباشد، بیمار باید تحت نظر چشم پزشک قرار گیرد تا به مرحله اورژانس نرسد.

پیشگری از آب مروارید
بین سنین ۶۵ تا ۷۴ سالگی، ۵۰ درصد افراد به بیماری آب مروارید مبتلا می شوند.
افراد بالای٤٠ سال در معرض مشکلات بینایی زیادی هستند و سالی یکبار باید مورد معاینات کامل چشمی قرار بگیرید. این معاینات امکان تشخیص علائم بیماری‌های آب مروارید، آب سیاه، مشکلات نقطه حساس بینایی ناشی از سن و سایر اختلالات بینایی را به پزشک می‌دهد.

پیشگیری
عوامل ایجاد کننده آب مروارید مشخص نیست، اما پزشکان معتقدند با رعایت موارد زیر می­توان خطر ابتلا به آب مروارید را کاهش داد:

 • به طور مرتب برای معاینه چشم مراجعه نمایید.معاینه چشم به تشخیص آب مروارید و سایر مشکلات چشمی در مراحل اولیه کمک می­کند. در مورد فواصل زمانی بین معاینات چشم با پزشک مشورت نمایید.
 • سیگار نکشید.برای ترک سیگار از پزشک­تان کمک بگیرید. درمان دارویی، مشاوره و استراتژی­های دیگری برای کمک به شما وجود دارد.
 • از عینک آفتابی استفاده نمایید. نور فرابنفش خورشید به بروز آب مروارید کمک می­کند. در خارج از فضاهای بسته برای محافظت در برابر اشعه فرابنفش از عینک آفتابی استفاده کنید.سایر مشکلات پزشکی خود را درمان نمایید.در صورت ابتلا به دیابت یا سایر بیماری­ها، برنامه درمانی خود را پیگیری نمایید زیرا ممکن است خطر ابتلا به آب مروارید را افزایش دهد.
 • وزن ایده ­آل خود را حفظ کنید.در صورتی که وزن کنونی شما وزن مناسب بدن­تان می­باشد، با انجام تمرینات ورزشی روزانه آن را حفظ کنید. اگر دچار اضافه وزن یا چاقی هستید، با کاهش کالری دریافتی و افزایش میزان فعالیت روزانه­تان به تدریج آن را کاهش دهید.
 • رژیم سالم حاوی میوه و سبزیجات فراوان داشته باشید.برای دریافت ویتامین­ها و مواد غذایی لازم از میوه و سبزیجات فراوان در رژیم غذایی­تان استفاده نمایید. میوه و سبزیجات سرشار از آنتی­اکسیدان­هاست که مانع آسیب رسیدن به عدسی چشم می­شود. تحقیقات نشان نداده است که مصرف قرص آنتی­اکسیدان می­تواند از آب مروارید پیشگیری نماید. اما ثابت شده است که مصرف میوه و سبزیجات برای سلامتی مفید بوده و راه مطمئنی برای افزایش میزان ویتامین در رژیم غذایی می­باشد

بررسی جراحی آب مروارید
در مورد اینکه جراحی برای شما مناسب است یا خیر با پزشک­تان مشورت نمایید. اغلب چشم­ پزشکان زمانی جراحی آب مروارید را توصیه می­‌کنند که زندگی فرد را تحت تاثیر قرار داده یا فعالیت­های معمولی زندگی فرد مانند خواندن یا رانندگی در شب را دچار اختلال نماید.
تصمیم ­گیری در مورد زمان جراحی آب مروارید به بیمار و پزشک بستگی دارد.
اگر الان تصمیم ندارید که تحت جراحی آب مروارید قرار بگیرید، ممکن است پزشک جلساتی برای معاینه دوره­ای برای­تان در نظر بگیرد تا رشد آب مروارید را چک کند. تعداد دفعاتی که پزشک برای معاینه در نظر می­گیرد به وضعیت فرد بستگی دارد.

در طول جراحی آب مروارید چه اتفاقی می­‌افتد
جراحی آب مروارید شامل درآوردن عدسی تیره و کاشت عدسی پلاستیکی به جای آن می­باشد. عدسی جایگزین در همان محل عدسی طبیعی قرار می­گیرد و به جزئی از چشم شما تبدیل می­شود.
در برخی از افراد سایر مشکلات چشمی مانع استفاده از لنزهای جایگزین می­شود. در این شرایط، پس از درآوردن آب مروارید دید با عینک یا لنز طبی اصلاح می ­شود.
جراحی معمولا بر روی یک چشم انجام می­شود و بین زمان دو جراحی معمولا چند هفته فاصله می­باشد. این جراحی معمولا به صورت سرپایی انجام می­ شود یعنی نیازی نیست که پس از جراحی در بیمارستان بمانید. در طول جراحی پزشک با استفاده از قطره بيحسي چشم فرد را بی حس می­کند و فرد در طول این فرآیند بیدار است و با برس كوچك و بدون بخيه انجام ميشود و حدود ١٠-١٥دقيقه زمان مي برد
در مواردي كه عمل اب مرواريد به تاخير انداخته مي شود و اصطلاحا لنز سفت و سخت ميشود عمل جراحي با بيهوشي كامل و با برش بزرگتر انجام ميشود و لازم است قرنيه بخيه زده شود
جراحی آب مروارید معمولا ایمن است اما خطر عفونت به ميزان بسيار كم وجود دارد.

ذكر اين نكته ضروري است كه درمانهاي سنتي و استفاده از سرمه يا ابليمو و عسل هيچ نقشي در درمان اب مرواريد ندارد.